Bluetooth Kulaklık Modelleri

Kablosuz kulaklıkları, kulanım modeli olarak bluetooth kulaklık kulak içi ve bluetooth kulaklık kulaküstü olarak ele almak gerekir. Bu kulaklık modeli kulaklık sayısı olarak da ikiye ayrılabilir. Mono bluetooth kulaklıklar, tek taraflı kullanımı olan bir kulaklık modelidir. İkili olan modeller ise stereo kulaklık olarak adlandırılır. Kablosuz kulakiçi kulaklık modellerinde, sağ ve sol kulaklık kendi aralarında bir bant ile birbirine bağlıdır. Bu bandın içinde kulaklıkları birbirine bağlayan kablolar, batarya gibi elemanlar bulunur. Bu bant kullanım esnasında, genelde ense kısmında konumlandırılır. Kulak üstü kablosuz kulaklıkta da bağlantı şekli aynıdır. Ancak kulaklık bandı, başın üzerindedir ve bu modeldeki kulaklıklar, kulak yastıkları ile kulağı tümüyle kaplar. Her iki modelde de ses akışının sağlanacağı cihaza, bağlantı kablosuz olarak gerçekleştirilir. Bağlantı türünü daha da detaylandıracak olursak, true wireless olarak tabir edilen gerçek kablosuz kulaklık modellerine de kısaca değinmek gerekir. TWS kulaklıklarda, sağ ve sol kulaklık arasında bir kablo bağlantısı yoktur. Bluetooth bağlantısı, bu kulaklıklarda hem ses kaynağına bağlanmayı hem de her iki kulaklığın birbirine bağlanmasını ve bu şekilde kulaklıkların senkronize biçimde çalışmasını sağlar. Kablosuz bluetooth kulaklıklar, akıllı telefon, tablet gibi cihazların yanı sıra bluetooth özelliği olan televizyon, radyo ya da oyun konsolu gibi daha birçok elektronik cihaza kabloya gereksinim duymadan bağlanabilirler.
 

Bluetooth Kulaklık Nasıl Kullanılır?

Bazı kablosuz kulaklık modellerinde birden fazla cihaza bağlanma özelliği bulunur. Örneğin; tabletiniz ile film izlerken telefonunuza gelen bir aramayı hızlıca cevaplayabilir ve görüşmeniz sonlandığında, film izlemeye kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Bluetooth kulaklık kullanımı da oldukça basittir. Kulaklığınız ile ses akışının sağlanacağı cihazı eşleştirmeniz yeterli olacaktır. Kurulum esnasında eşleştirme talimatlarına uyarak bu işlemi sorunsuz ve hızlı şekilde yapabilirsiniz. Ayrıca kulaklığınızı bir cihazla sadece bir kere eşleştirdiğinizde, sonraki kullanımlarda bağlantı otomatik olarak gerçekleşir.
 

Kablosuz Kulaklık Özellikleri Nelerdir?

Kablosuz kulaklıkların en büyük özelliği, bluetooth özelliği olan herhangi bir cihaza kablosuz olarak bağlanabilmeleridir. Kablo karmaşası olmadan film izlemeyi, müzik dinlemeyi ve telefonla konuşmayı sağlayan bu kulaklıklar, dahili bir batarya ile çalışır. Her kulaklığın batarya gücü farklıdır ve bu nedenle de kullanım süreleri farklılık gösterir. Yine birçok modelde hızlı şarj özelliği vardır ve şarjınız bitse bile 10-15 dakikalık kısa şarj süreleri ile kulaklığınızı bir süre daha kullanmanız mümkün hale gelir. Bazı kablosuz kulaküstü kulaklık modellerinde ise kulaklığın şarjı bittiğinde kablo ile kullanıma devam edilebilmektedir. Kulaklığı yeniden şarj edene kadar, kablolu bir kulaklık gibi kullanmanıza imkan sağlayan bu özellik şarjınız bitse bile müzik dinleme keyfine devam etmenizi sağlar. ANC yani gürültü önleme özellikli bir kablosuz kulaklık, sadece dinlediğiniz sese odaklanmanızı ve çevreden gelen sesleri izole etmenizi sağlar. Su geçirmezlik de yine bu kulaklık türünde, özellikle de sporcuların en sık aradığı özellikler arasında yer alır.
 

Bluetooth Kulaklık Fiyatları

Kablosuz bluetooth kulaklık fiyatları, yukarıda saydığımız özelliklere göre farklılıklar gösterir. Bir kulaklığın fiyatı belirlenirken markası, bağlantı özelliği, pil gücü gibi birden çok faktöre bakılır. Bir kulaklığın fiyatının yüksekliği o kulaklığı her zaman en iyi bluetooth kulaklık yapmaz. Bluetooth kulaklık ucuz modelleri ile de pahalı modelleri ile de farklı kullanıcıların kulaklıktan beklentilerini karşılayabilmektedir. Bu nedenle bir kulaklık satın almadan önce yapmanız gereken en önemli şeylerin başında kulaklığı tüm detayları ile incelemek gelmelidir. Desibela.com’da yer alan bluetooth kulaklıklar, ilgili markaların Türkiye distribütörleri tarafından 2 yıl garantilidir. Tüm kablosuz kulaklık modellerini ve bluetooth kulak üstü kulaklık ürün çeşitlerini en uygun fiyat, taksit avantajı ve aynı gün ücretsiz kargo fırsatı ile Desibela’dan satın alabilirsiniz.